skip to Main Content
882 788 693 anna@polanowska.com.pl

Malarstwo inspirowane emocjami oraz kwintesencją danej chwili – TEJ chwili. To uchwycenie „momentu decydującego” na płótnie (bressonowskiego „decydującego momentu”).
Niezwykle ekspresyjne, malowane z dużym rozmachem. Stworzone w toku dynamicznego aktu twórczego (action-paintingu), podczas którego artystka rozkłada płótna na podłodze, wyciska farby bezpośrednio z tub na przygotowaną płaszczyznę malarską i w ekspresyjny sposób rozbryzguje je po powierzchni obrazu w nieskrępowanym i spontanicznym geście. Żywiołowy proces tworzenia prac bezpośrednio wpływa na lekkość i swobodę przedstawienia, a spontaniczne gesty przekształcają się w niejednorodne, spójne plamy koloru [Zofia Rojek – historyczna sztuki].

Malarstwo zdecydowane, pewne, obfitujące w spontaniczne i czytelnie zaznaczone pociągnięcia pędzla. Opiera się na wyrazistej strukturze, modelowanej przez głęboką, zróżnicowaną fakturę farby nakładanej na płótno. Ta harmonijna i kontrastowa gra przenikających się plam barwnych o nieregularnych kształtach nadaje obrazom głębi, wielowarstwowości wątków i tematów.

To na wskroś szczere malarstwo jest zapisem moich emocji, a jednocześnie tworzy magiczny świat odczuć wchłaniający widza w kompozycję. Jest kwintesencją danej chwili – TEJ chwili. To uchwycenie „momentu decydującego” na płótnie (bressonowskiego „decydującego momentu”).
Obrazy stanowią jaskrawy przejaw mojej fascynacji twórczością Jackson Pollocka. Prace zdradzają też wpływy twórczości Wojciecha Fangora (przejawia się zarówno w doborze ostrego koloru, jak i samego motywu), Victora Vasarely’ego czy Georgesa Mathieu.

WODOSPADY / WATERFALL, 2015, 100 x 70 cm, akryl/płótno
RUDA BLOND / BLONDE-REDHEAD, 2016, 100 x 120 cm, akryl/płótno
WZNIESIENIE / ELEVATION, 2014, 50 x 70 cm, akryl/płótno
KLIF / CLIFF (Dyptyk / Diptych), 2015, 80+50 x 100 cm, akryl/płótno
BĄDZĄCE OGNIE / ROAMING FLAMES, 2015, 100 x 70 cm, akryl/płótno
UKŁAD / SYSTEM, 2016, 80x100, akryl/płótno
GŁĘBIA / DEPTH, 2015, 100 x 81 cm, akryl/płótno
TRZY DEKADY / THREE DECADES, 2011, 130 x 80 cm, akryl/płótno
Back To Top