skip to Main Content
882 788 693 anna@polanowska.com.pl

Cykl obrazów przeznaczonych do zawieszenia – nie w sposób tradycyjny, lecz – pod określonym, unikalnym kątem (nietypowe ustawienie płótna). To próba przełamania standardów powszechnie przyjętych norm, cechująca się świeżością spojrzenia na sztukę.
Obrazy charakteryzują się czystą kompozycją, a jej treść ograniczona jest do minimum elementów graficznych. Cechą dominującą i spójną dla wszystkich obrazów z serii jest jednakowy kąt rotowania prac.
Inspiracją do powstania kolekcji była twórczość Mondriana, który rotował swoje dzieła pod kątem 45°(uzyskując w ten sposób efekt rombów). Moja fascynacja twórczością Mandriana, skłoniła mnie do poszukiwania własnego specyficznego kąta przechylenia dzieł. W efekcie czego stworzyłam koncepcję unikalnego „przekrzywienia” obrazu w taki sposób, by pozornie sprawiał on wrażenie przypadkowo przechylonego. W rzeczywistości to ściśle zaprojektowany sposób na wydobycie z płótna ładu i harmonii. Powstałe w ten sposób ukośne granice obrazu wzmacniają dynamizm kompozycji. Jednocześnie te asymetryczne kompozycje tworzą równowagę i spokój dzięki wydobyciu prostej linii horyzontalnej dzielącej obraz na 2 części.

SPLECENI / TANGLED, 2015, 81 x 100, akryl/płótno
RÓWNOWAGA / EQUILIBRIUM, 2015, 100x81, akryl/płótno
Back To Top