skip to Main Content
882 788 693 anna@polanowska.com.pl

AKCJA-PROWOKACJA czyli performance malarski „17 minut”
Miejsce: Galeria OFF Piotrkowska, Łódź
Data: 28 listopad 2015

Patroni: Magazyn Wysoki, OPG Orange Property Group

Prowokacyjna „odpowiedź” na prowokacyjne pytanie: „czy można namalować obraz w 17 minut?”.

W performance brały udział cztery z dwunastu malarek grupy Kierunek. Dla mnie była to próba udowodnienia, że sztuką można się bawić. Pokazania, że sztuka to nie tylko efekty ale także (może nawet i przede wszystkim) proces tworzenia, kreacji obfitujący w przyjemność przezywania sztuki.

Do realizacji zadania, którym było stworzenie obrazu na żywo, na oczach zebranych gości, włączyłam pięcioletniego Stasia z publiczności. Staś umieścił na płótnie elementy dominujące, wokół których zbudowałam resztę kompozycji. Skończyliśmy jako pierwsi. Praca – ponieważ realizowana na cztery ręce – zajęła nam 4,5 minuty! Było to wyjątkowo ekspresyjne malowanie. Malowaliśmy dłońmi na płótnie, używając wałków malarskich i swobodnego wylewania farb prosto z tuby.
Później publicznie, z zaangażowaniem wszystkich gości interpretowaliśmy powstałe „dzieło”, co również przyniosło wiele zabawy.

Szczególne podziękowania za spontaniczne i żywiołowe zaangażowanie należą się dla Stasia.

Dziękuje za niezwykle mile spędzony czas wczoraj na wernisażu i radosne zaangażowanie Stasia do malarskiego performensu. Bardzo pozytywnie go to nastroiło do sztuki, zwłaszcza, że przed wystawą był raczej negatywnie nastawiony do malarstwa nowoczesnego i impresjonistycznego. Cieszę się, że ze mną poszedł na ten wernisaż. [Mama Stasia]

Back To Top